Fiat 500 од 189.000 LEGO делови

ОБЈАВЕНО НА:

Кон крајот на минатата недела, Fiat и ЛЕГО претставија нов сет на Fiat 500 LEGO Creator Expert, претставен паралелно со верзијата razmer 1: 1 на легендарното возило создаено од повеќе од 189.000 елементи.

Новиот комплет на Fiat 500 LEGO Creator Expert му оддава почит на еден од најпознатите „икони автомобили“ на сите времиња, со 960 индивидуални елементи, функционален панорамски покрив, детален ентериер со седишта на склопување, резервна гума, дополнителен багажник и преден и заден отвор, како и преклопен статив со палета и слика на која се прикажува моделот.

Од Fiat вели дека за производство на целосната верзија на LEGO од Fiat 500 се потребни 189.032 елементи и 830 работни часа.

А во ова триминутно видео накратко ќе видите како сетоа тоа изгледа.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK