Volkswagen ќе има повеќе рециклирани материјали во ID моделите

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen ID Buzz лансиран пред една година, ја оживеа модата за познатиот Combi во електрична верзија и со одржливи решенија, како што се синтетички кожи и рециклирани материјали за компонирање на ентериерот. Некои од овие зелени иновации ќе се интегрираат и други модели од семејството на ID, како што се ID.3, ID.4 и ID.5, како и идниот ID.7.

Употребата на овие материјали овозможува да се намалат емисиите на CO2 за 30% за потребите на производството на возила. Во ID. Buzz, некои елементи се направени со пластика извлечена од океаните или стари шишиња, додека навлаките на седиштата се направени од текстилни влакна Seaqual, направени од 10% собрани морски пластични остатоци.

Одредени површини на покривот и подните облоги се направени од рециклиран полиестер, а рециклирана пластика е користена и за изолациониот слој на тепихот kaj ID.Buzz.

Однадвор, рециклирани елементи може да се најдат и во заштитните облоги на долниот дел од каросеријата и лаковите на тркалата. За хромираните украси, Volkswagen сега користи сјајна боја од био потекло.

Од Volkswagen не прецизираа кои решенија ќе бидат користени во остатокот од семејството на ID, но наскоро треба да дознаеме повеќе. Редизајнираниот Volkswagen ID.3 ќе биде претставен на 1 март, со малку промени во дизајнот, но и неколку еволуции во патничкиот простор.

Volkswagen ветува екран од 12 инчи и ревидирана централна конзола со два држачи за чаши. Во развој е и верзијата GTX, додека долгата верзија на ID. Buzz за американскиот пазар е во подготовка.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK