Volkswagen ID.4 постави Гинисов рекорд

ОБЈАВЕНО НА:

Моделот Volkswagen ID.4 е првиот електричен кросовер на германската марка што постави нов Гинисов рекорд. Компанијата објави дека ID.4 ја доби титулата електричен автомобил што помина максимално растојание. Станува збор за САД каде што автомобилот поминува 56.300 километри, поминува 48 држави и речиси 628 застапници на VW. Севкупно, патувањето траело околу три месеци.

Возилото VW ID.4 го управувал Рајнер Зетлов, специјалист за брзо патување на долги растојанија, кој бил придружуван од фотограф. За 97 дена патување, тие направија 208 застанувања на станиците за полнење на Elfrify America, најголемата мрежа во САД, со 650 станици и 2.800 индивидуални терминали.

Volkswagen не ги откри карактеристиките на рекордниот електричен автомобил, но веројатно е дека за патувањето е избрана верзијата со батерија од 77 киловати. На кросоверот му обезбедува патување до 522 километри без полнење според WLTP циклусот, а со брзо полнење може да наполни батеријата за половина час доволно за 320 км.

Патувањето на ID.4 било следено преку интернет ( vwid4-usatour.com), а локацијата се ажурирала на секои 15 минути. Речиси три месеци подоцна, електричниот автомобил се вратил во Хурден, Вирџинија, каде што го чекаше портпаролот на Гинисовата книга на рекорди.

Минатата недела Гинисовиот рекорд беше поставен и од друг автомобил без мотор со внатрешно согорување. Toyota Mirai помина најдолга дистанца без да го надополни резервоарот. За два дена, седанот помина 1.360 километри.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK