Во Европа стигна првиот сериски автомобил со функција за препознавање лица

ОБЈАВЕНО НА:

Genesis GV60 стана првиот сериски автомобил со сензор за препознавање лице и може да се користи за отклучување и заклучување на автомобилот. Функцијата е достапна по ажурирањето на автомобилот што е достапно за сите сопственици во Европа.

За ова, возачот мора да го отклучи својот автомобил со физичкиот клуч и да ги зачува своите податоци во софтверот на автомобилот. Оттука, автомобилот ќе го памети возачот и нема да му треба клуч за да управува со неговиот автомобил. Системот користи сензори во столбот Б за да го препознае лицето.

Ако оваа технологија ви звучи позната – тоа е веројатно затоа што многу слична функција сега е многу популарна на паметните телефони и се користи од милиони корисници ширум светот на дневна основа. Genesis верува дека неговата примена во GV60 е идеална за активности на отворено, како што се пливање, качување и трчање, при што носењето физички клуч не е погодно.

Покрај препознавањето на лицето, сопствениците ќе можат да користат и отпечаток од прст за да го постават својот профил во автомобилот, што веќе го има во неколку брендови, вклучувајќи го и Mercedes.

Важно е да се напомене дека оваа технологија е достапна на американскиот пазар за GV60. Јужнокорејскиот бренд вели дека електричниот луксузен кросовер сега е достапен и за нарачки на одредени пазари низ Европа, вклучувајќи го и Обединетото Кралство каде GV60 се продава во Premium, Sport и Sport Plus класи.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK