Toyota го создаде соѕвездието Prius (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

По повод 20-годишнината од претставувањето на Toyota Prius, јапонскиот конструктор успеа да создаде цело соѕвездие. Моделот е првата електрична кола на контрукторот кој нема потреба од полнење благодарение на првата хибридна технологија.

Заедно со еден од водечките светски астрофизичари, Toyota му го даде на Prius неговото сопствено место под ѕвездите. Составено од 100 ѕвезди, кои имаат добиено имиња на историски, концепсциски и актуелни модели на Toyota, соѕвездието Prius може да се види на секое место од северната хемисфера на идните генерации.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK