Tesla ќе го претстави хуманоидниот робот Optimus – планира да користи „илјадници“ во своите фабрики

ОБЈАВЕНО НА:

Неделава се очекува Tesla да покаже работниот прототип на својот хуманоиден робот Optimus на Денот на вештачката интелигенција овој петок во Калифорнија.

Технолошкиот гигант планира да ги продаде своите „тесла ботови“ на компании кои сакаат да ги механизираат она што Илон Маск го опишува како „опасни, ниски или здодевни“ задачи кои моментално ги извршуваат луѓето. Или на потрошувачите на кои им е потребна помош во своите домови или едноставно се премногу. мрзливи да одат во фрижидер и да земат пиво.

Но, еден од неговите клучни клиенти ќе биде самиот Tesla, кој сака да ги постави ботовите да работат во сопствените погони.

Тесла ботот беше најавен на минатогодишниот настан за вештачка интелигенција, иако само во рендерирана форма со некои основни технички спецификации придружени со човек облечен во роботски костум.

Но, оваа година се надеваме дека ќе го видиме првиот оперативен прототип на парче хардвер за кое Маск мисли дека може да биде уште поважен од автомобилскиот бизнис на фирмата. Претходно објавените спецификации за роботот покажуваат дека ќе има човечка форма, ќе биде висок 1,75 м, ќе тежи 57 кг и ќе може да носи 20,4 кг во рацете.

Во неодамнешниот оглас за работни места за програмери на својата официјална веб-страница, Тесла напиша дека планира да користи „илјадници хуманоидни роботи во нашите фабрики“.

Замената на човечките вработени со роботи на кои не им требаат паузи за ручек, одмори, месечни плати, придонеси за пензија, здравствени пакети и никогаш не се разболуваат или доцнат, ќе биде привлечно за многу производствени бизниси, но некои експерти од технолошката индустрија го ублажија нивниот ентузијазам. Тие се сомневаа колку точно ќе бидат ефективни роботите и го наведоа ненадминливото искуство на Маск за исполнување на неверојатните технолошки ветувања како Hyperloop и Cybertruck.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK