Светски рекорд на аукција: Mercedes-Benz продадeн за 204 милиони долари

ОБЈАВЕНО НА:

Британски милијардер, наводно платил рекордни 204 милиони долари (околу 135 милиони евра) за 6 години старо купе 300 SLR „Uhlenhaut“. Тоа е речиси еквивалентно на 400 спортски автомобили Mercedes-AMG GT.

Според Hagerty UK, едно од само двете купеа „Сребрена стрела“ 300 SLR „Uhlenhaut“ од 1956 година што некогаш биле произведени е симната од приватната колекција на германскиот автомобилски гигант.

Изданието тврди дека 10 богати колекционери биле тивко пренесени во Штутгарт на аукцијата под строги услови, вклучително и гаранција дека успешниот понудувач нема да го препродаде автомобилот.

Купувачот не е откриен, но наводно е „добро позната личност од британската автомобилска индустрија и долгогодишен колекционер на специјализирани автомобили“.

Ако тврдењата се покажат како точни, ова би било најскап автомобил на сите времиња – претходниот рекордер беше Ferrari 250 GTO од 1962 година, продаден во 2018 година за 48,5 милиони американски долари (70 милиони американски долари).

Купеата 300 SLR „Uhlenhaut“ од 1956 година беа модифицирани варијанти на тркачкиот автомобил 300 SLR – најпознат по катастрофалната несреќа во Ле Ман во која загинаа 83 гледачи. Додека неколку примероци требаше да бидат произведени за продажба на клиентите, проектот беше откажан по несреќата и последователното излегување на Mercedes-Benz од мотоспортот.

Има 3,0-литарски бензински мотор со 228 kW/317 Nm што силата ја пренесуваат на на задните тркала преку петстепен мануелен менувач, овозможувајќи забрзувањето од 0-100 км/ч. за 7,7 секунди.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK