Студентите на Skoda од Kamiq прават рели автомобил

ОБЈАВЕНО НА:

Веќе осум години во Skoda постои интерен проект во кој студенти самите работат на создавање на автомобил врз база на некој модел што компанијата го има. Сега започнува осмо издание на проектот, а овој пат на иницијатива на производителот на автомобили ќе вклучи 25 практиканти во компанијата кои моментално се студенти.

Осмиот студентски автомобил на Skoda почна да се создава. Откако имаше одложувања поради пандемијата COVID-19, 25 ученици од стручното училиште на Skoda сега започнаа со работа на нивниот проект за правење на рели верзија на моделот Skoda Kamiq. За време на посетата на одделот за дизајн на Skoda, студентите ги создадоа првите скици на нивниот сопствен автомобил од соништата, кој ќе го развијат и направат самите – од нивните првични идеи до готовиот автомобил. Ова е првпат проектот Skoda Academy да соработува со Skoda Motorsport.

Следниот чекор во еволуцијата на годинешната програма ќе биде изборот на погон, внатрешност, материјали, дизајн и име на новиот проект, кој студентите ќе треба да го преземат врз основа на внатрешна комуникација и анализа. Во текот на нивната соработка, тимот ќе биде потпомогнат од специјалисти на Skoda Auto во различни области, но главната улога ќе ја имаат дизајнерите.

Претходниот, седми автомобил специјално развиен од практиканти во компанијата – отворена верзија на сегашната Scala, беше наречен Slavia, а со негова помош компанијата прослави 125 години од формирањето на компанијата.

Секоја година од 2014 година, учениците од стручното училиште на Skoda во Млада Болеслав имаат можност да планираат, развиваат и изградат спектакуларно концептно возило.


Првото возило беше CITIJET, базирано на Skoda Citigo. Ова беше проследено една година подоцна од FUNSTAR, пик-ап на Skoda Fabia. Во 2016 година, купето ATERO беше направено по моделот на Rapid Spaceback. Во 2017 година, Citigo повторно го инспирираше дизајнот на електричниот ELEMENT. Во 2018 година, студентите го дизајнираа SUNROQ, кабриолет верзија на SUV Karoq, а една година подоцна следеше спектакуларната студија за пик-ап MOUNTIAQ базирана на Skoda Kodiaq. За студентски автомобил број седум, студентите за прв пат избраа Scala.

Верни на етосот на „Simply Clever“ на Skoda, студентските автомобили не се само спектакуларни концепти, туку имаат и иновативни детали. SUNROQ и MOUNTIAQ беа прикажани во 2020 година како дел од специјалната изложба во павилјонот на ŠKODA во Autostadt во Волфсбург.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK