Робот и на фубалскиот терен: Ги црта линиите за 20 минути (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Финалето во Лигата на шампионите меѓу Реал Мадрид и Ливерпул во Киев беше можност за презентација на новиот изум за фудбалските терени. Се работи за беспилотен апарат кој го исцртува фудбалскиот терен.

Роботот со име Nissan Pitch-R е опремен со кружен систем за гледање со четири видеокамери, сателитска GPS врска, како и функција за избегнување на судир со други објекти.

Pitch-R е способен да ги исцртува линиите на фудбалски полиња за игра меѓу тимови со пет, седум или 11 играчи. Целиот процес не му одзема повеќе време од 20 минути. Апаратот нанесува растворена боја, која е совршено безопасна за околината.

Nissan Pitch-R може да исцртува линии на трева и асфалт. Во него е вграден робот систем за полуавтоматско управување ProPilot и тоа обновена верзија на која дебитира во новите модели на Nissan.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK