Renault 5 Electric постоеше уште во 1972 година

ОБЈАВЕНО НА:

Сега сите заборуваат за електричните возила, а презентацијата на стратешкиот план на Renaulution на почетокот на 2021 година, исто така, го привлече вниманието на сите поради неговиот исклучителен ревијален автомобил, Renault 5 Prototype, предвесник на 100% електричен модел што доаѓа во 2023 година.

Но, Renault имаше електричен модел уште во 1972 година. Тогаш беше промовиран Renault 5 Electric и имаше само опсег од 60 km и беше произведен во ограничен број.

Концептниот автомобил, дизајниран да покаже како компанијата сака да се надоврзува на минатото за да се проектира себеси во иднината, на модерен начин го прифаќа симболичниот Renault 5, градскиот автомобил роден 50 години порано и ценет поради неговата практичност, а кој стана познат и по своите спортски варијанти, како што е Renault 5 Turbo. Она што не секој го знае, сепак, е дека во годината на неговото лансирање (1972), овој мал хечбек имаше и 100% електрична верзија наречена Renault 5 Electric.

Развиен во соработка со EDF, еден од главните снабдувачи со енергија во Франција, Renault 5 Electric се произведуваше само до 1974 година во неколку примероци. Повеќе од експериментални, тие главно беа користени од самиот Renault за сопствена внатрешна логистика и, во некои случаи, беа доделени на француската јавна администрација.

Моторот имаше моќност од 10 КС, овозможувајќи брзина од само 60 км/ч, а се напојуваше од батерија од 300 кг, доволна да помине максимум 60 км со полн резервоар енергија. Батериите беа поставени на местото на задното седиште.

Renault се подготвува да го материјализира концептниот автомобил претставен на почетокот на 2021 година како столб на новиот стратешки план на Renaulution. Прототипот на Renault 5, да потсетиме, е еден од клучните модели на кој се базира енергетската транзиција на францускиот производител.

Електричното оживување на иконскиот модел од 1970-тите ќе биде поттикнато од многу ниска цена благодарение на новата индустриска стратегија за батерии на Renault, која беше претставена од самиот Лука де Мео.

Прототипот Renault 5 и другите електрични автомобили од производителот Diamond првично ќе бидат опремени со батерии со NMC ќелии (никел, манган, кобалт), а подоцна со нова генерација литиумски акумулатори способни да одржат конкурентна цена и да ги направат автомобилите достапни како конвенционалните aвтомобили.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK