Porsche нуди 3D печатени седишта за Boxster, Cayman и 911

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen Групацијата со години инвестира во технологија за 3D печатење, која сега почнува да ги носи првите плодови. Брендот VW многу наскоро ќе започне со имплементација на компоненти за 3D печатење во сериските автомобили, а Porsche сега нуди целосни седишта со 3D печатење за некои од своите модели.

Откако одредена група возачи на Porsche ги тестираше новите седишта, производителот на автомобили ги направи последните прилагодувања и го направи производот подготвен за продажба. Достапни преку новата понуда на резервни делови Porsche Tequipment, седиштата сега се продаваат по дополнителна цена за различни модели 718 Boxster, Cayman и 911.

Од февруари следната година, седиштата со 3D печатење ќе бидат достапни од Porsche Exclusive Manufaktur и исто така ќе бидат интегрирани во онлајн конфигураторот на нови автомобили на Porsche.

Овој нов производ не е ограничен само на неговиот уникатен изглед, гордо тврди Porsche. Врв на новиот дизајн на седиштето е централниот дел, кој е главната компонента произведена со 3D печатач со перница и потпирач за грб. Централниот дел е достапен во три различни степени на тврдост, што значи дека седиштето може да се прилагоди за да ги задоволи специфичните потреби на клиентите. Истата технологија беше искористена за концептните седишта Mission R на саемот IAA Минхен 2021 година.

Засега седишта со 3D печатење ќе бидат достапни за сите модели на Porsche, кои инаку се достапни со конвенционални седишта со „када“. Производителот на автомобили, исто така, ветува дека ќе може да ги прилагоди новите седишта на веќе испорачаните возила. Конечно, дури и совозачкото седиште кај некои модели може да се замени со седиште отпечатено во 3D.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK