Porsche го прославува 50. роденден на 911 Carrera RS 2.7

ОБЈАВЕНО НА:

Моделот 911 Carrera RS 2.7 е едно од највозбудливите и највредните возила што Porsche некогаш ги има произведено a сега наполни 50 години. Зборот Carrera значи „трка“ на шпански, додека RS на задниот дел од возилото означува „Rennsport“, што значи „тркачки спорт“ на германски, па затоа Porsche буквално го нарече овој 911 „Race Race Sport 2.7“.

Со цел да се задржи 2.7 RS насочен во вистинската насока во секое време, влечната сила ќе треба да се подобри од тесното тело на претходните модели. За да се направи ова, задниот дел беше проширен, а во задниот дел беа поставени поголеми тркала за 7 инчи. Црешата на врвот е таканаречениот спојлер „ducktail“, кој ја подобри аеродинамиката и го турна задниот дел од возилото надолу на асфалтот.

Внатрешноста на спортскиот автомобил беше максимално соголена, губејќи ги убавините како задните седишта, часовникот, куките за палтото и потпирачите за раце. Седиштата исто така беа заменети со лесни единици, па дури и гребенот на хаубата беше налепница наместо насликана емајлирана значка.

Porsche 911 Carrera RS 2.7 – 50 роденден

Заедно со панелите на каросеријата, прозорците и пластиката, потенок лим, автомобилот тежеше 960 килограми, што е 115 килограми помалку од стандардната верзија на 911. Суштината на возилото е моторот со 210 КС, односно 2,7-литарски мотор со шест цилиндри, кој имаше вбризгување гориво и блок од магнезиум за намалување на тежината. Оваа комбинација на лесен и моќен значеше дека RS беше најбрзиот германски сериски автомобил на своето време со време од 0-100 км/ч. од само 5,8 секунди и максимална брзина поголема од 245 км/ч.

Брзината не беше само забавна на улица, бидејќи специјалниот 911 беше дизајниран и хомологиран да биде тркачки автомобил што може да се вози и до работната канцеларија. Porsche се тркаше со RS во двете класи на Група 3 и Група 4, каде што постигна огромен број победи низ целиот свет.

Специјална изложба посветена на 50 години од Carrera 2.7 RS ќе биде поставена во музејот на брендот во Штутгарт и ќе работи од 20 септември 2022 година.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK