Novitec Ferrari F8 Spider: До „стотка“ за 2,6 секунди (Фото/Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Две години по дебито на Ferrari F8 Spider, компанијата за тјунирање и доработка Novitec нуди комплет за тјунинг за сопствениците кои сакаат нешто повеќе за нивниот суперавтомобил. Визуелните надградби и перформанси го следат сличниот комплет за Novitec Ferrari F8 Tributo, кој е достапен од почетокот на 2021 година.

Почнувајќи од надворешниот дизајн, италијанскиот суперавтомобил сега добива неколку аеро компоненти од јаглеродни влакна, вклучувајќи сплитер од два дела, влошки за аспиратори, странични доводи за воздух, нов дифузер со поголеми перки…. За оние кои сакаат малку повеќе внимание, Novitec нуди и поголем заден спојлер или задно крило направено од карбонски влакна. Истиот материјал се користел за рачките на вратите, страничните ретровизори и капакот на моторот.

F8 Spider на Novitec, исто така, добива комплет бандажи Novitec NF10 произведени во соработка со Vossen. Тие се со големина од 21 инчи напред и 22 инчи одзади, со гуми со перформанси 255/30 ZR 21 и 335/25 ZR 22.

Благодарение на спортските пружини Novitec, суспензијата се спушта за 35 мм. подобрувајќи го управувањето. Со цел да се заштити драгоцениот сплитер од јаглеродни влакна од удари, постои и хидрауличен систем за суспензија што ја крева предната оска за 40 мм.

Novitec Ferrari F8 Spider

Зајакнувањето на моќноста овозможува забрзување од 0-100 км/ч за 2,6 секунди (-0,2 секунди), 0-200 км/ч. за 7,8 секунди (-0,4 секунди) и максимална брзина од над 340 км/ч.

Твин-турбо 3.9-литарскиот V8 од Маранело веќе произведува 710 КС (530 kW) и 770 Nm. Благодарение на модулот за калибрирање софтвер Novitec N-Tronic, компанијата успеа да извлече до 791 КС (590 kW) и 898 Nm. вртежен момент без да го смени хардверот на моторот.

Зајакнувањето на моќноста овозможува забрзување од 0-100 км/ч за 2,6 секунди (-0,2 секунди), 0-200 км/ч. за 7,8 секунди (-0,4 секунди) и максимална брзина од над 340 км/ч.. Што се однесува до издувните гасови, Novitec нуди многу опции со или без активни клапи, вклучувајќи го и лесниот материјал Inconel достапен со опционална позлата од 999.

Новитек не објави цени за гореспоменатите надградби, но со сигурност може да се каже дека нема да бидат ефтини, бидејќи F8 Spider е суперавтомобил од 275.000 долари.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK