Најчудните велосипеди во светот (ФОТО)

ОБЈАВЕНО НА:

Изреката „Нема допрва да го откриваме велосипедот“ многу често се користи насекаде низ светот.

Сепак, и покрај тоа постојат голем број на пронаоѓачи коишто продолжуваат да измислуваат нови и нови превозни средства со педали.

Во продолжение ќе можете да ги видите најчудните од нив.

Две во едно – џогирање и возење велосипед

Стандардниот велосипед е здодевен. Обидете се со патики место со гуми.

Триаголен велосипед

Секој може да вози велосипед со округли тркала, но далеку поинтересно е тие да се со триаголна форма.

Ролер коњ

Овој специфичен прототип на Cannondale е создаден за аеродинамични истражувања.

Велосипед во стил „автомобилите од 50-тите“

Индустрискиот дизајнер Џејсон Батерсби е инспириран од дизајнот на американските автомобили од 50-тите години на минатиот век.

Ски-велосипед

Кога ќе мора да возите велосипед по снежни падини.

Трицикл за двајца

Кога ја употребуваме мислата „тандем“, немаме предвид точно таков велосипед.

Транспарентен велосипед

Наградата за најневеројатен велосипед ја добива овој пронајдок.

Највисокиот велосипед во светот

Запознајте се со највисокиот велосипед во светот. Висината е над шест метри.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK