Како изгледа снимка од детонација на воздушно перниче (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Дали некогаш сте се запрашале како изгледа кога воздушното перниче ќе експлодира и што се случува при ваква експлозија? Доколку одговорот на ова прашање е да, тогаш во видеото подолу можете да видите како изгледа експлозијата на успорена снимка. Воздушните перничиња во последните 50 години спасија милиони возачи и патници.

Зад наизглед едноставната механика стои комплексен процек кој вклучува експлозивна направа детонирана со електричен импулс. Како изгледа оваа експлозија снимена при брзина од 6.647 сликички во секунда може да се види во видеото во продолжение.

Вакво нешто е навистина интересно да се види особено примерот во кој експлозијата е способна да лансира предмет од 130 грама со брзина од речиси 600 км/ч.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK