Како изгледа болид на Ф1 од 600.000 лего коцки (Фото + Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Вкупно 600.000 лего коцки и три недели работа биле потребни за да се направи макета на натпреварувачкиот Ф1-болид, RS17 на Renault Sport Formula One Team, кој од 30 ноември е изложен во L’Atelier Renault во Париз.

Оваа макета е изработена по повод прославувањето на 40 години на француската марка во Формула 1, а секој што сака ќе може да седне во него и да си направи фотографија за спомен. Макетатa е долга 5,4 метри и одговара целосно на димензиите на болидот кој е дел од Формула 1.

По повод јубилејот на 9 декември организаторите планираат ден со многу различни изненадувања за сите вљубеници во Renault. Тоа ќе биде ден со специјална тема Renault Sport Formula One Team® X LEGO® Francе.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK