Јапонска издржливост: Nissаn Nаvаrа помина над 1,6 милиoни километри

ОБЈАВЕНО НА:

Американскиот курир, Брајан Марфи последните 13 години од животот ги мина возејќи ја својата Nissаn Nаvаrа (познаа уште и како Frоntiеr) по 13 часа на ден, а до почетокот на 2020 година километражата на автомобилот натфрлила 1,6 милиони километри (милион милји).

За ова постигнување Nissаn му вети на Марфи нов пикап, а тој го врати стартиот на автомобилскиот производител. Поранешниот пикап на Марфи беше изложен како експонат во фабриката на брендот во Тенеси. Самиот Марфи дури последниве денови се „пресели“ во новата Navara, која му беше ветена на почетокот на зимата.

Тогаш Марфи изјави дека планира да работи како курир барем до 2025 година така што новиот пикап ќе служи за истите цели. Стариот пикап на Марфи помина 1.609.344 километри што е приближно истото растојание неопходно да се лета до Месечината и да се врати двапати. И покрај рекордната километража, Марфи сподели дека многу ретко правел ремонт на возилото.

Пример на 725.000 километри курирот со заменил ладилникот, а на 1,3 милиони километри имало потреба да ја смени спојката на петстепениот рачен менувач. Покрај тоа Марфи го менувал и маслото на секои 16.000 километри. Новиот Frоntiеr зa американскиот пазар практично не се разликува од моделот пред измените.

Основниот новитет е 3.8-литарскиот V6 мотор со над 300 коњски сили, кои се комбинирани со деветстепен автоматски менувач и погон на сите тркала. Порано беше соопштено дека следниот Frоntiеr мoжe дa добие модифицирана шасија од Mеrсеdеs-Bеnz X-Сlаss, кој ќе биде спуштен од производствената линија. Премиерата на новиот модел е предвидена за следната година.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK