Германците потврдуваат: Ова се најeколошките СУВ возила за 2020 – лидер Suzuki Ignis

ОБЈАВЕНО НА:

Кога сакате да купите автомобил дали тој одговара на вашите семејни потреби според големината на багажникот или конфорот во внатрешноста може лесно да се утврди. Но, кога сакате да бидете во тек со еколошките предизвици и да имате еколошко возило тогаш утврдувањето на тоа е потешко и за тоа најчесто треба да се има многу комплицирана техника. Но германски ADAC уште од 2003 година ги тестира возилата според тоа колку тие се еколошки чисти во нивниот Екотест.

А СУВ возилата се многу популарни и најпродавана класа на возила. И тука сигурно ќе имате дилема кој модел да го изберете. ADAC екотестот покажува колку се автомобилите навистина еколошки. Тие направија листа на најчистите СУВ возила тестирани во 2020 година.

Притоа се мерат емисиите на ЦО2 и јаглерод моноксид и азот оксид. Листата на најчистите СУВ возила се направена од тестирање на 95 возила. На врвот се малите електрични возила и возилата со природен гас. Но, теренците се попопуларни и ова е извадок на листата.

Ова е листата на најеколошките СУВ возила и генералниот ранкинг што го имаат во однос на сите тестирани возила.

1. Suzuki Ignis 1.2 Dualjet Hybrid Comfort +: работна зафатнина 1197 см3; Моќ 61 kW; Емисија Euro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR; Тип на мотор бензински; Гориво супер; Потрошувачка на тест АДАК 4,4 / 4,9 / 6,5 л / 100 км; Емисии на CO2 148 g / km; Ѕвезда 4; 14-то место во генералниот пласман на Екотест 2020 година.

2. DS3 Crossback E-Tense So Chic: Моќност 100 kW; Електричен автомобил; Тип на мотор – електричен ; Гориво – електрична енергија; Потрошувачка на тест АДАК. Емисии на СО2 112 g / km; Ѕвезда 4; 16-то место во генералниот пласман на Екотест 2020 година.

Skoda Kamiq 1.0 TSI Ambition

3. Skoda Kamiq 1.0 TSI Ambition: работна зафатнина 999 ccm; Моќност 85 kW; Емисија Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC (WLTP) 36CH, 36CI, 36DG; Тип на мотор бензински; Гориво супер; Потрошувачка на тест АДАК 5,5 / 5,2 / 7,2 л / 100 км; Емисии на СО2 164 g / km; Ѕвезда 4; 24-то место во генералниот пласман на Екотест во 2020 година.

4. Mercedes GLA 220 d Progressive 8G-DCT: работна зафатнина 1950 ccm; Моќност 110 kW; Емисија Euro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR; Тип на мотор- дизел; гориво – дизле; Потрошувачка на тест АДАК 5,8 / 4,9 / 6,8 л / 100 км; Емисии на CO2 180 g / km; Четири sвезди; 31-то место во генералниот пласман на Екотест 2020 година.

5. Audi Q2 35 TDI Sport quattro S-Tronic: работна зафатнина 1968 ccm; Моќност 110 kW; Емисија Euro 6d-TEMP (WLTP) 36AG-AI; Тип на мотор дизел; гориво – дизел; Потрошувачка на тест АДАК 5,9 / 5,1 / 6,8 л / 100 км.; Емисии на СО2 184 g / km; Четири ѕвезди; 34-то место во генералниот пласман на Екотест 2020 година.

6. Renault Captur TCe 130 GPF Intens EDC: работна зафатнина 1333 см3; Моќност 96 kW; Емисија Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC (WLTP) 36CH, 36CI, 36DG; Тип на мотор – бензин; Гориво супер; Потрошувачка на тест АДАК 6,4 / 5,7 / 8,0 л / 100 км.; Емисии на CO2 183 g / km; Четири sвезди; 35-то место на генералниот пласман на Екотест 2020 година.

Renault Captur TCe 130 GPF

7. Mazda CX-30 Skyactive-X 2.0 M-hybrid: работна зафатнина 1998 см3; Моќност 132 kW; Емисија Euro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR; Тип на мотор – бензински; Гориво – супер; Потрошувачка на тест АДАК 6,4 / 5,7 / 7,7 л / 100 км.); Емисии на CO2 180 g / km; Четири ѕвезди; 36-то место во генералниот пласман на Екотест 2020 година.

8. Nissan Juke 1.0 DIG-T 117 N-Connecta: работна зафатнина 999 см3; Моќност 86 kW; Емисија Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC (WLTP) 36CH, 36CI, 36DG; Тип на мотор – бензин; Гориво – супер; Потрошувачка на тест АДАК 6,6 / 5,9 / 7,7 л / 100 км.; Емисии на CO2 185 g / km; Четири sвезди; 38-то место во генералниот пласман на Екотест во 2020 година.

9. BMW X1 sDrive18d xLine Steptronic: работна зафатнина 1.995 см3; Моќност 110 kW; Емисија Euro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR; Тип на мотор дизел; Потрошувачка на тест АДАК 6,4 / 5,3 / 6,9 л / 100 км.; Емисии на CO2 190 g / km; Четири sвезди; Место 40 во вкупниот пласман на Екотест 2020 година.

10. Toyota C-HR 2.0 hybrid team Germany: работна зафатнина 1.987 ccm; Моќност 135 kW; Емисија Euro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR; Тип на мотор хибрид; Гориво – супер; Потрошувачка на тест АДАК 3,9 / 4,7 / 7,8 л / 100 км.; Емисии на CO2 146 g / km; Четири ѕвезди; 44-то место во генералниот пласман на Екотест 2020 година.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK