Ford патентираше возило со вграден мотоцикл (ФОТО)

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата Ford доби патент за автомобил со интегриран електричен мотоцикл во конструкцијата. Американците сметаат дека концепцијата наречена „мултимодален патнички транспорт“ вложува во нови превозни средства на иднината.

Најавата за вакво возило беше дадена уште во октомври во 2017 година, а автомобилот беше опишан со ДВГ и електричен мотоцикл со општа конзола за управување. Идејата е електричниот мотор да се користи низ центарот на големите градови, каде нема место за паркирање, а бензинците и дизел моторите се забранети.

Цртежите од патентот покажат компактен однадвор дел од чија предница е мотоциклот. При неопходност тој може да се „симне“ од автомобилот и да се користи како обичен мотор.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK