Ford GT од 2006 може да „дигне“ до 500 км/ч. и со дозвола да се вози на улица

ОБЈАВЕНО НА:

Овој Ford GT од 2006 година може да достигне брзина до 500 km/h, надминувајќи ги хиперавтомобилите како што се Bugatti, Koenigsegg и Hennessey. И уште поинтересно, модифицираниот Форд за кој станува збор е одобрен за употреба на цивилни патишта.

Нејзиниот сопственик, Џони Бомер, постави нов светски рекорд за брзина за возила за легални патишта. Ford GT, придвижуван од биоетанол и опремен со битурбо V8 со 1.900 КС, забрза до 500 километри на час, што го подобри достигнувањето на хиперавтомобилот SSC Tuatara (474,76 километри на час).

Бомер го користи автомобилот и за секојдневно патување и ги вози своите деца на училиште. Брзината беше измерена со помош на телеметриски комплет Racelogic VBox Performance Box Touch, четири акциони камери Garmin Virb Ultra 30, единица FuelTech и брзиномер Racepak, збирни податоци од кои покажаа суперавтомобилот стигна до фантастични 500,1 километри на час.

Тракцијата до задната оска поминува низ прилагоден шест-брзински мануелен менувач, а дури и хиперавтомобилите можат да и позавидат на динамиката на забрзување на автомобилот со две врати. Badd GT забрзува од 0 до 97 km/h за 2,5 секунди, а до 160,9 km/h за 5,3 секунди.

За сето тоа постои и видео, за да се уверите.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK