Forbes ги прогласи петте автомобили од моделската 2020 со шанса да станат класици

ОБЈАВЕНО НА:

Осигурителот за класични автомобили Hagerty го издаде својот годишен „Hot List“, од кој превозните средства од моделската година 2020 кои најверојатно ќе станат идни колекционерски предмети. Во продолжение можете да ги видите топ 5 автомобилите во годишениот „Hot List“

Автомобилскиот бизнис падна во дупка во последните месеци поради коронавирусот. За среќа некои дилери на нови превозни средства успеаја да останат во бизнисот откако напишаа книга на мерки, со целосно онлајн трговија и бесконтактна порака. Истото не може да се случи со колекцинерскиот автомобилски бизнис. Аукциите за автомобили се одложени или целосно откажани после избувнувањето на пандемијата во март, пишува Forbes.

Како дополнување кон сето ова пејсажот за колекционерски автомобили се очекува да изгледа различно во не така далечна иднина. Освен кризата причина за тоа ќе бидат и старите модели кои ќе го придвижат пазар на класични, олдтајмер автомобили.

Тие нема да плаќаат „брно пари “ за Chevrolet Bel-Air и мускулести автомобили од 70-тите години на минатиот век, а почесто за модели за кои сонувале како млади. Како дополнување кон вообичаено најчесто во фокусот ќе бидат моделите како Ford Mustangs и Chevrolet Camaros од 90-тите и 2000-тата година, а исто така барани ќе бидат и СУВ моделите од епохата како Jeep Cherokee и Toyota FJ Cruiser, како и оригиналната Toyota Supra.

Осигурител за класични автомобили Hagerty го издаде својот годишен „Hot List“, од кој превозните средства од моделската година 2020 кои најверојатно ќе станат идни колекционерски предмети. Во продолжение можете да ги видите топ 5 автомобилите во годишениот „Hot List“

1.Ford Shelby Mustang GT500 (74.095 долари)
Моделот има рачно вграден 5-литарски V8 мотор со 760 коњски сили – најмоќниот во фабричко создадениот Ford. Од моделот ќе бидат создадени само околу 5.000 примероци, што помага да се гарантира екслузивност.

2.Chevrolet Corvette Stingray (59.995 долари)
Долгоочекуваната осма генерација на моторот Vette претставува V8 мотор со 490 коњски сили. Производствениот број на моделот 2020 на автомобилот е ограничен поради штрајтона United Auto Works против General Motors и запирањето на работата поради пандемијата.

3.Polestar 1 (156.000 долари)
Ова е најскапиот модел на жешкиот список на Hagerty за 2020 година. Polestar 1 е првиот во новата линија на електрифицирани модели на Volvo. Станува збор за елегантен спортски хибриден седан со два електромотори и 2.0-литарски бензинови мотори, кои генерираат 619 коњски сили. Само 1.500 ќе бидат изградени, а 450 од нив се упатуваат кон САД.

4.Jeep Gladiator Rubicon (43.545 долари)
Моделот е првиот таканаречен pickup на Jeep, базиран на Wrangler, чии сопственици  имаат тенденција за да ги менуваат додадените вонредни вештини.

5.Cadillac CT6-V (97.190 долари)
Најспортската верзија на седан CT6 на Cadillac е краткотрајна иако моделната линија е скратена. CT6-V е, ќе биде единственото превозно средство на General Motors, кое собира 4.2-литарски мотор „Blackwing“ со моќност од 550 коњски сили, што на практика му гарантира место во историјата на автомобилот. Со тоа му гарантира и исклучителен недостаток (и колекционерска способност) во следните години.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK