Два ГИНИСОВИ РЕКОРДИ за Skoda Enyaq RS iV

ОБЈАВЕНО НА:

Skoda постави два официјални светски рекорди во дрифтање на мраз со Enyaq RS iV, вториот целосно електричен спортски модел на марката. Рекордите за „Најдолго континуирано дрифтање возило на мраз“ и „Најдолго континуирано лизгање на возило на мраз (електричен автомобил)“, се потврдени од Гинис Светски Рекорди.

Тие беа поставени од автомобилскиот новинар Ричард Миден на кружна патека со обем од 188.496 м. на замрзнатото езеро Стотјернен во близина на Остерсунд, Шведска, на 19 јануари 2023 година.

Првиот рекорд соборен од Skoda беше за најдолго континуирано движење на возила на мраз. Возејќи го неодамна претставениот SUV, Skoda Enyaq RS iV, Ричард Миден постави нов официјално потврден рекорд држејќи го автомобилот во контролиран лизгач мод повеќе од 15 минути и 7.351 km. Дрифтот на Миден го надмина претходниот рекорд од 6.231 km, поставен во Кина во 2022 година. Соборувајќи го првиот рекорд, Мидер и Skoda Enyaq RS iV SUV поставија втор рекорд за „Најдолго континуирано движење на возила на мраз (електричен автомобил)“.

Со присутен судија од ГИНИС СВЕТСКИ РЕКОРДИ и меѓународниот дрифтинг судија Дејвид Калас како сведок, Skoda го постави рекордот на четвртиот ден на марката на локацијата по бројни тренинзи со различни комбинации на гуми. Беа спроведени вкупно 18 часа дрифтање во текот на петте дена на температури под нулата.

Теренецот Enyaq RS iV се одржа во тешки услови и се движеше околу дрифт кругот 39 пати во текот на 15 минути и 58 секунди од неговото рекордно возење. Постигна максимална брзина од 48,69 km/h и се движеше со 31,64 km/h во најбавната точка.

Поставувањето на две нови титули од ГИНИС СВЕТСКИ РЕКОРДИ ги враќа Skoda, новиот рекордер Ричард Миден и ознаката RS во книгата на рекорди. Во 2011 година, британскиот возач постави нов рекорд за копнена брзина на асоцијацијата на Јужна Калифорнија (SCTA).

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK