BMW M3 E30 стана најбрзиот автомобил на мраз (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Силно модифицираното BMW M3 E30 успеа да „дигне“ до 350 км/ч и стана најбрзиот автомобил на мраз за време на шведската недела на брзината во Арсунда.

Старото баварско купе успеало да забрза до 346,82 км/ч, но за официјално постигнување се брои средната брзина од 341,45 км/ч.

М3 на Buldre Racing Team практично е BMW само однадвор. Под хаубата работи легенрадниот V6 2JZ на Toyota, koj e форсиран од Швеѓаните до 1 300 коњски сили.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK