Батериите поскапуваат за 22 отсто – автомобилите од 1.500 до 3.000 долари

ОБЈАВЕНО НА:

Цените на литиум-јонските батерии значително паднаа во изминатата деценија, но тој тренд можеби нема да продолжи бидејќи „доаѓа цунами на побарувачката“. По кризата со електропроводници сега се најавува нов недостаток, на батерии.

Како што забележа CNBC, се проценува дека „цените на батериите ќе се зголемат за 22% од 2023 до 2026 година, достигнувајќи ниво од 138 долари за киловат-час“. Доколку се исполнат овие предвидувања, тоа би било значително зголемување бидејќи ќелиите на батериите во моментов чинат околу 128 долари по kWh денес и се очекува да паднат на приближно 110 долари по kWh следната година.

Иако бројките изгледаат релативно мали, мора да запомните дека многу електрични возила имаат батерии со капацитет од 60-100 kWh. Како резултат на тоа, зголемувањата на цените брзо се собираат и тоа значи дека електричните возила продадените во 2026 година би можеле да чинат дополнителни 1.500 до 3.000 долари според проценките.

Цените се очекува да се искачат поради различни фактори, вклучувајќи зголемена побарувачка и ограничена понуда на литиум. Ова веќе предизвика цената на литиумот вртоглаво да се искачи за речиси 900% во изминатата година и половина.

Иако зголемувањето на цените никогаш не е добредојдено, се верува дека работите на крајот ќе се подобрат. Тие очекуваат цените да почнат да паѓаат во 2027 година и да продолжат да се намалуваат до 2031 година, кога може да паднат на 90 долари (72 фунти / 85 евра) за kWh.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK