Alfa Romeo слави 100 години Quadrifoglio – има и ново лого

ОБЈАВЕНО НА:

Амблемите Quadrifoglio и Autodelta имаат нов изглед, помеѓу поглед на историјата и поглед на иднината.

Започнува годината на прослави за Alfa Romeo. Во 2023 година, Alfa Romeo слави 100 години од марката Quadrifoglio и 60 години Autodelta, историскиот тјунер на тркачките автомобили „Алфа“ од пред повеќе од половина век.

Како почит на два симболи од својата историја, Centro Stile на италијанскиот бренд дизајнираше две нови логоа кои исто така ќе најдат свое место на следните модели на „Куќата“. Освежувањето на логото на Autodelta тогаш може да се гледа како нова трага за доаѓањето на новиот суперавтомобил Alfa Romeo, наследник на историскиот 33 Stradale изграден токму од Autodelta.

Новите логоа ги толкуваат историските амблеми Quadrifoglio и Autodelta во модерен стил без ни малку да ја нарушат нивната традиција.

Секако, Alfa Romeo има и други иницијативи за овие два бренда. Во таа насока, специјална прес-конференција посветена на Autodelta ќе се одржи на 5 март во музејот Alfa Romeo во Аресе, на точниот ден од неговата 60-годишнина. Од друга страна, 25 јуни ќе биде „Ден на квадрифоглио“, кој веќе вклучува специјална конференција и парада отворена за сите клубови на Алфа Ромео.

Тоа ќе биде настан што не треба да се пропушти за сите „Алфисти“ кои на тој начин ќе можат да се обединат за да ја прослават вековната историја која започна со RL Corsa, првиот Alfa Romeo кој се пофали со амблемот Quadrifoglio. Воден од Уго Сивочи , тој автомобил го освои 14-тото издание на Targa Florio во 1923 година, започнувајќи ја многу долгата традиција на спортските Alfa Romeos.

Традиција која знаела пресвртни моменти низ годините, како онаа од 1963 година. Пред 60 години, всушност, работилницата на Autodelta со седиште во Фелето Умберто, во Фриули-Венеција Џулија, беше избрана од Alfa Romeo за да создаде прекрасни тркачки модели, вклучително и легендарниот 33 Stradale. Соработката продолжи до 1965 година, кога Autodelta стана составен дел на Alfa Romeo како тркачки оддел.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK