Класична Vespa за 99,99 долари – ама од Lego коцки

ОБЈАВЕНО НА:

Во чест на 75-годишнината на Vespa, создаден комплет од 1.106 Lego парчиња инспириран од класичниот скутер од 60-тите години

Ако сте љубител на Vespa и сакате да ја имате, а не можете да си ја дозволите, ова е еден од начините за амо 99,99 долари да бидете сопственик. Само треба да знаете дека ќе добиете Vespa од Lego коцки. И, ни помалку ни повеќе, туку 1.106 делови што ќе треба самите да ги споите. Од вашата умешност ќе зависи за колку време ќе го создадете делото.

Новиот сет доаѓа во многу ретка боја за лего комплети, пастелно бледо сино слично на првите бои понудени на оригиналната веспа. Наменети да направат да се чувствувате како да сте на свој римски одмор со класичната италијанска регистарска табличка од 1960-тите и логото на Vespa.

„Работата со тимот на Vespa за создавање на ова неверојатно автомобилско ремек дело беше неверојатно искуство“, рече Флоријан Мулер, виш дизајнер во LEGO Group. „Рекреирањето на деталите на оригиналниот модел за да ја прославиме класичната веспа од 1960-тите беше еден од моите омилени делови во дизајнирањето на овој комплет. Сетот ми понуди шанса да се вратам назад во времето и да ја пуштам мојата имагинација да тече додека дизајнирав, а се надеваме дека искуството ќе биде исто за фановите“.

Lego Vespa 75 годишнина

Со димензии од над 8,5 инчи (22 cm) висина, 13,5 инчи (35 cm) долга и 4,5 инчи (12 cm) ширина, овој комплет е наменет за возрасни. Тоа значи дека располага со резервно тркало, детален мотор со отстранлив капак, работни рачки. Доаѓа и со кацига и букет цвеќе за кои има простор во корпата за додатоци на Vespa.

„Работата со LEGO Group беше извонредно искуство бидејќи донесе два соништа – брендот LEGO и Vespa – заедно, кои имаат неограничен експресивен потенцијал што им го нудат заеднички на своите обожаватели“, рече Марко Ламбри, раководител на Центарот за дизајн на Piaggio Group. . „Два извонредни бренда способни да опфатат различни возрасти, секогаш способни да се реизмислуваат бидејќи имаат капацитет да се обединат и да се вградат во нивната ДНК. Како дизајнери, предизвикот беше меките облици на Веспа да коегзистираат со формата на LEGO коцките, предизвик што верувам дека го сретнавме со летечки бои“.

Комплетот Vespa 125 ќе биде достапен на Lego.com и во продавниците почнувајќи од 1 март. Цените започнуваат од 99,99 долари.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK