Ексклузивно Aston Martin виски – ќе се произведат само 25 шишиња

ОБЈАВЕНО НА:

Aston Martin во партнерство со британската дестилерија Bowmore лансираа екслузивна серија на скоч виски.

Dubbed Black Bowmore DB5 1964 како што е целосниот назив на ова виски, е дестилирано на 5 ноември 1964 година. Досега оваа компанија има произведено 6 илјади шишиња од ова виски од слад брендирано како Black Bowmore.

Сепак, вискито на Aston Martin ќе биде уште потешко да се купи. Прво поради цената која иако не е позната ќе изнесува илјадници фунти, а потоа и поради тоа што ќе бидат произведени само 25 шишиња.

 

Ова виски доаѓа во есклузивно шише на кое е истакнато логото на британскиот производител, а ексклузивен дизајн има и кутијата во кое е сместено ова шише.

Марек Рајчман, заменикот извршен директор на Aston Martin наведува дека за производство на едно флаша потребно е една недела.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK