Breitling со специјален часовник во чест на Bentley Continental GT

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата Breitling подготви ограничена серија на рачни часовници за да ја одбележи новата генерација на Bentley Continental GT. Серијата е 500 хронограми, чија боја е користена и во автомобилите на компанијата е се темно-син Dark Sapphire.

Корпусот на часовникот е направен од материјалот Breitlight, кој е полесен и посилен од титаниум или челик. Дијаметарот на хронограф е 48 милиметри, механизмот е фабричните калибар B06 со автонавивање, и ја помина сертификацијата на Швајцарскиот институт за официјално тестирање на хронометри. Резервата работи над 70 часа, водоотпорен е на 10 атмосфери, а каичката е од каучук.

Во јануари, исто така во чест на моделот на брендот – возилото со моќност од 700 КС, Continental Supersports, компанијата Breitling подготви специјална верзија на часовник – Supersports B55. Тоа беше со титаниум корпус, два екрана и функција за одржување на две временски зони истовремено, како и поврзување со smartphone преку Bluetooth.

Bentley и Breitling работaт заедно од 2003 година, кога Швајцарците го направија часовникот за контролната табла на Continental GT за првпат. Нивниот најскап развој е дополнителен часовник за моделот Bentayga што чини околу 150.000 евра.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK