Мини 4G смартфон кој е отпорен на удари и работи под вода

ОБЈАВЕНО НА:

Водоотпорниот смартфон Unihertz Atom е интересен не само со своите размери туку и до можностите кои ги има. Се работи за смартфон кој поддржува 4G врска и има уште неколку други опции.

Новиот модел располага со 2.45 инчен екран со резолуција од 240х432 пиксели, а покриен е со стакло Corning Gorilla Glass.

Процесотот е осцилирачки на часовна фреквенција од два гигахерци. Оперативната меморија е 4 гигабајти, додека вградената е 54 гигабајти. Мини смартфонот исто така е опремен со камера од осум мегапиксели и 16 мегапикселна глава.

Операцискиот систем е Android 8.1 Oreo. Овој телефон е водоотпорен и отпорен на удари, а со тоа овој телефон ги исполнува IP68 стандардите  и може да работи дури и под вода. Неговата цена е 220 долари.