четврток, март 22, 2018

Возило од 3D-принтер за помалку од 8500 евра (ВИДЕО)

Компанијата X Electrical Vehicle од Хонг Конг објави дека почнува со сериско производство на градски двосед електромобил, кој е изработен со помош на тридимензионален печатач. Продажбите на LSEV ќе почнат во април следната година, а основната цена за Европа нема да биде над 8.500 евра. Електромобилот кој е испечатен на 3D принтер е долг 2,5, широк 1,3 и висок 1,5 метар. Тежи 450 килограми и развива максимална брзина од 70 км/ч. Од X Electrical Vehicle не даваат информација со каков капацитет е батеријата, но тврдат дека со едно полнење можат да се поминат 150 километри. Секој LSEV може да биде испечатен за околу три дена. Технологијата за тродимензионален печат им дозволува на конструкторите да го намалат бројот на деталите од кои се изработува електромобилот и тоа до 40-60 место 2.000 колку што е вообичаено за обично лесно возило. X Electrical Vehicle планира да произведува по 20.000 LSEV годишно. Кинезите тврдат дека веќе успеале да пронајдат купувачи за 7.000 возила и тоа од Европа. За овој електромобил најголем интерес имало од поштенските служби. https://www.youtube.com/watch?v=g4XAy9FIrvk

Што бара жената кога купува автомобил?

Германската компанија за истражување Automobil Treuhand GmbH (DAT) спроведе глобално истражување на прашањето како жените си избираат и купуваат нов автомобил. При спроведувањето на истражувањето е утврдено дека женскиот стил на избор на нов автомобил е многу различен од машкиот. За целите на истражувањето DAT спроведе тестирање со околу 4.000 мажи и жени со цел да се види разликата во принципите при избор при купување на нов личен автомобил. Главните разлики се: - жените трошат по малку пари, марката за нив не е од особена важност, поважен е самиот автомобил - жените се интересираат многу повеќе од мажите за техничките страни - нивниот стил при купувањето е суштински различен од мажјаците. Според експертите, многу жени се разбiраат многу од автомобили, но сите при посета на салоните се поинакви од мажите. Често, веќе уште при влегувањето во салонот, веќе знаат многу за возилото и нивните карактеристики и повеќе се подготвени за купување. Разговорот со продавачот им е потребен за да добијат одобрување за изборот од професионалец. Жените бараат поставување на доверлив и пријателски контакт. Жената често се поставува како корисник што ги споредува потребите на автомобилот со нејзиниот живот и очекува професионален совет во салонот. Техничките особини на автомобилот во тој момент се оставаат настрана, зашто веќе се проучени. Тука е моментот на продавачот да се здобие со довербата на жената купувач и ако успее, не само што ќе купи возило, туку и ќе се пофали на пријателите дека наишла на добро и совесен продавач  

Ендуро тим Водно со четворица мотоциклисти во новата сезона

Клубот Ендуро тим Водно денеска ги претстави мотоциклистите со кои во новата сезона ќе има битка во две различни категории. За разлика од минатата прва година кога екипата беше со двајца мотоциклисти во БМУ брзинскиот мото шампионат, сега има уште двајца нови членови коишто се натпреваруваа во мотокрос. Христијан Бузалковски и Игор Спиров се староседелци во овој клуб и тие и годинава ќе бидат дел од БМУ шампионатот. За разлика од лани годинава Бузалковски ќе биде во две различни категории. Покрај класата СП 125цц тој ќе вози и во Ф600 со што ќе се обиде да влезе во битка и со оние коишто возат во класа повисоко од неговата досегашна. Игор Спиров останува во Ф1000 каде што лани имаше добри резултати и беше на подиумот на крајот од сезоната исто како и Бузалковски. Христијан Станкович и Виктор Караколев ќе се тркаат во мотокрос и тоа во неколку различни натпреварувања така што 2018 година ќе биде богата со настани за тимот на Ендуро тим Водно. „Ова ни е втора година од постоењето и одлучивме да се прошириме. Одиме напред и веќе имаме четворица мотоциклисти. Работевме напорно во последниот период во обид да дојдеме до нови спонзори и годинава очекуваме одлични резултати од нашите момци“, вели секретарот на клубот, Никола Бошевски.

Знаете ли што ги поврзува автомобилите и смартфоните?

Пазарот за смартфони се развива речиси на идентичен начин со оној за лесните автомобили. Притоа смартфоните имаат и одговарачка марка меѓу автомобилите, па има и интересна споредба меѓу нив. Една таква споредба носи и неколку двојки од автомобили и смартфони, а направени се според тоа како возилата од одредена марка и одговараат со некој од телефоните. ASUS-KIA Компанијата Asus на пазарот нуди телефони од средна класа. Се работи за позната марка, која се карактеризира со солидно висок квалитет, а цените се атрактивни. Истите овие карактеристики важат и за Kia автомобилите. ALCATEL-RENAULT Заедничко за двете компании не е само тоа што се француски фирми, туку и тоа што одделуваат внимание на земјите во развој. Renault ја има Dacia, a Alcatel – TCL. NOKIA-VOLVO Производителите од Скандинавија на смартфони и на автомобили се слични по тоа што силно ги ценат квалитетите како робусност, издржливост и сигурност. HTC-ALFA ROMEO Продуцирањето на HTC речиси идентично на тоа на Alfa Romeo беше многу попопуларно во минатото отколку што е сега. Причината за падот е иста, се работи за сигурноста. BLACKBERRY-CADILLAC И двете компании имаа многу успешни години, но тоа беше во минатото. Денес и автомобилите Cadillac и смартфоните Blackberry се надвор од стандардот. GOOGLE-SUBARU Возилата од Subaru имаат голем број на поддржувачи коишто ги ценат поради постојаниот 4х4 пренос на тркалата и поради спротивните мотори. Иста таква мала група на хардкор фанови имаат и Google Nexus и Pixel. ОPPO-VOLKSWAGEN Тука споредбата е многу едноставна. Oppo е светски лидер во производство на смартфони, а концернот Volkswagen го зазема првото место по продажба на автомобили во светот. XIAOMI-TOYOTA Продукцијата на двата бренда е масовна, а и двете компании се фокусираат на производи, кои се карактеристични со пристоен соодност меѓу цената и квалитетот. SONY-LEXUS Смартфоните од марката Sony не се евтини, но за таа сметка се многу сигурни. Истото може да се каже и за автомобилите, кои се продаваат под марката Lexus. LG-AUDI Смартфоните од LG се меѓу топ телефоните во светот. Тие се во сенка на два уште посилни конкуренти. Иста е и позицијата која што Audi ја има кај автомобилите. APPLE-MERCEDES-BENZ Се работи за две марки кои се многу престижни и со изграден голем имиџ. Тие се синоним на продуктот и се познати низ целиот свет. SAMSUNG-BMW Борбата меѓу Samsung и Apple не е помалку сериозна од поодамнешното ривалство меѓу BMW и Mercedes.